Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Projekt CALiPER

Projekt CALiPER – inicjatywa Departamentu Energii USA.

 

Nazwa projektu pochodzi od skrótu: Ocena i Raportowanie Komercyjnie Dostępnych Produktów LED. CALiPER stanowi niezależne, niekomercyjne źródło informacji odnośnie faktycznych właściwości produktów LED sprzedawanych w USA. Wyniki badań pozwalają na określenie kierunków badań i rozwoju rynku LED, jak również pozwalają na uaktualnianie badań służacych do certyfikacji nowych produktów.

 

W projekcie wykorzystuje się badania będące już standardem w branży, testom poddaje się różne produkty pochodzące od wielu producentów, co pozwala na uzyskanie przekrojowego obrazu branży oświetlenia LED w USA.

 

Wszystkie badania przeprowadzane są przez akredytowane laboratoria oświetleniowe, każdy produkt przechodzi testy spektroradiometrii (w kuli Ulbrichta) i goniofotometrii, wraz z pomiarami temperatury (w najgorętszym miejscu oprawy dostępnym z zewnątrz), a także test pasywnego poboru prądu, kiedy urządzenie jest wyłączone.

 

Producenci testowanych urządzeń mają możliwośc skomentowania wyników przed ich ogłoszeniem na stronach projektu, Wyniki badań, podsumowania i interpretacje są dostępne w formie raprotów papierowy jak i na stronach Departamentu Energii. Szczegółowe wyniki badań są przesyłane mailem po uprzedniej rejestracji na stronie projektu (dostęne bezpłatnie, nie można ich wykorzystać do celów komercyjnych).

 

Produkty testowane w projekcie CALiPER są wybierane pod kątem wielu kryteriów. Przede wszystkim produtky te muszą być dostępne na wolnym rynku. Projekt sprawdza produkty reklamowane jako przełomowe, produkty popularnych marek, produkty wyróżniające się specjalną konstrukcją. Jednocześnie nie mniej ważne są: cena produkty, zapotrzebowanie na produkt (jego popularność wśród klientów, np. klasyczna zarówka E26), czy koszt produktu. W badaniach często porównuje się produkty LED pomiędzy sobą, jak też źródła LED do tradycyjnych żarówek i żarówek halogenowych. Do projektu wybierani są równi producenci, rózne zakresy cenowe, tak aby zapewnic jak największą reprezentację rynku, a także podnieść wiarygodność programu wśród opinii publicznej. Szeroki zakres badań ma pozwolić konsumentom na przemyślane zakupy poprate rzetelnymi informacjami.

 

Żaden z producentów nie może zgłosić produktu do testów samodzielnie, wszystkie produkty wybrane do projektu są kupowane bezpośrednio na rynku (w sklepach detalicznych, hurtowniach i przez internet). Proces wyboru zawiera kryteria takie jak: wygląd żarówki, oczekiwana wydajność i popularność produktu na rynku. Producent może poprosić o ponowne przetestowanie produktu w projekcie pod warunkiem, że opłaci koszty procedury testowej i pozwoli na zakup nowej próbki za pomocą standardowych kanałów sprzedaży. Jeśli producent chciałby poprosić o przetestowanie konkretnej wersji modelu, musi być ona dostępna na rynku. Dodatkowy test będzie zawierał wyniki poprzedniego testu i wskazania zmian pomiędzy produktami i wyniki nowego testu.

 

Projekt CALiPER został stworzony z pomocą agencji federalnej, działającej dla dobra konsumentów, co oznacza że jakiekolwiek publikowane informacje: wyniki badań, informacje techniczne i podsumowania są przeznaczone dla wszystkich, bezpłatnie. Mają one pomóc kupującym, laboratoriom badawczym, ekspertom od energii elektrycznej a także ustawodawcom w podejmowaniu przemyślanych decyzji dotyczących żarówek LED i innych produktów wykonanych w tej technologii. Komercyjne używanie wyników badań jest zabronione, bez pisemnej zgody Departamentu Energii USA.

 

 

Jak widać, Departament Energii USA traktuje sprawę oświetlenia LED wielotorowo, inwestując nie tylko w rozwój technologii w laboratoriach sponsorowanych przez państwo, prowadzi również kampanię informacyjną. Konsument dysponujący prawdziwymi informacjami odnośnie mozliwości produktów LED to konsument, który odpowiednio dobierze produkt do swoich potrzeb i poleci techologię innym.

pixelpixelpixelpixel