Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kłopoty chińskich producentów LED.

Źródło – Reuters. Tłumaczenie własne.

 

Według Charliego Zhu, dziennikarza Reutersa, do końca tego roku ilość firm produkujących oświetlenie LED może skurczyć się o 1/5. Przyczyną tego są ostre wojny cenowe pomiędzy producentami i spadający eksport. Przedstawiciele największych firm oświetleniowych w Chinach przyznają, że jest to typowa chińska przypadłość: kiedy tylko pojawia się nowa gałąź przemysłu, natychmiast zjawia się chmara spekulantów, którzy bardzo szybko niszczą podstawy normalnego rozwoju.

 

Pekin zobowiązał się do 30% udziału źródeł LED w rynku oświetleniowym w całym kraju do roku 2015. Powstałe w ten sposób oszczędności pozwoliłyby na zmniejszenie zapotrzebowania na węgiel o 35 milionów ton. Obecnie udział oświetlenia LED wynosi około 10% według oficjalnych szacunków. Popyt wewnętrzny jest jednak zbyt słaby, ze względu na wysokie ceny żarówek LED w stosunku do tradycyjnych żarówek.

 

Wei Li, członek zarządu w firmie Dongguan Optoelectronics Co. Ltd. W rozmowie z dziennikarzem przyznała, że w ciągu najbliższych 5-10 lat wiele małych firm produkujących oświetlenie LED zniknie z rynku, co może spowodować problemy na światowych rynkach. Analitycy twierdzą, że od 60 do 70% chińskich żarówek LED jest produkowanych na eksport. Uspokajają jednak, że dzięki konsolidacji poprawi się jakość oferowanych przez branżę produktów.

 

Chiński rząd planuje dalsze dofinansowywanie sektora LED, wartość branży do 2015 roku ma przekroczyć 500 miliardów juanów (około 80,23 miliardy dolarów). Od 20 do 30 liderów branży, związanych z wytwarzaniem diod LED i produkcją żarówek (firmy o rocznym obrocie ok 20 miliardów juanów – 32.09 miliardów dolarów) otrzyma dalsze wsparcie rządowe w postaci tanich gruntów pod fabryki lub ulg podatkowych.

 

Obecnie chińskie firmy sprowadzają większość używanych diód z zagranicy, co stanowi połowę kosztu gotowego produktu. Przeniesienie produkcji do firm lokalnych pozwoli na obniżenie kosztów i dalszy rozwój branży.

 

Podsumowując, aby Chiny mogły spełnić swoje cele, muszą zainwestować w rozwój technologii LED i doprowadzić do dalszych redukcji kosztów oświetlenia. Jeśli Chińczykom uda się wprowadzić zakładane cele w życie , skorzystają na tym również konsumenci w całej Europie.

pixelpixelpixelpixel