Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Na rynku modułów polikrystalicznych zaczyna brakować podzespołów.

Analiza przeprowadzona przez Energy Trend potwierdza pozostałe raporty, wskazujące na podwyżki cen i braki niektórych półproduktów wykorzystywanych w produkcji baterii słonecznych.Ceny krzemu polikrystalicznego rosną na każdym etapie produkcji.


Przez ostatnie cztery lata globalny rynek fotowoltaiki był w stanie permanentnej nadpodaży wśród wszystkich producentów, co poprzez ciągły spadek cen spowodowało wypadnięcie z rynku wielu producentów.


W ostatni czwartek Energy Trend opublikowało analizę potwierdzającą fakt, iż nadprodukcja należy już obecnie do przeszłości. Wykazano, że ceny wszystkich produktów, od wafli, przez ogniwa do gotowych modułów zaczęły rosnąć. Całkowita produkcja roczna producentów krzemu polikrystalicznego została już wykupiona.
Energy Trend wskazuje na silny popyt na trzech największych światowych rynkach: w USA, Chinach i Japonii. Ostrzeżenie o niedoborach pojawiło się na kilka dni po opublikowanym przez GTM raporcie o zmniejszeniu zdolności produkcyjnych producentów fotowoltaiki na świecie. W 2015 roku przewaga produkcji modułów słonecznych nad potrzebami rynku spadnie poniżej 30%, po raz pierwszy od wielu lat, może to doprowadzić do braków już roku 2016.

GTM twierdzi również, że rynki zaczynają odczuwać zmiany. Analityk Jade Jones stwierdziła w rozmowie z pv magazine że na większych rynkach w czwartym kwartale pojawiają się wyższe ceny. W USA zamiast obecnych trendów spadkowych ceny zaczynają się stabilizować. W Chinach prawdopodobnie ceny modułów wzrosną w stosunku do czwartego kwartału poprzedniego roku.

Sprzedaż urządzeń do produkcji wafli i modułów odnotowała zmiany na plus już w drugim kwartale 2015 roku. Według GTM Research to dopiero początek ożywienia. Jones przewiduje, że w ciągu najbliższych kilku lat branża zacznie bardziej agresywnie inwestować w rozwój możliwości produkcyjnych na wszystkich etapach produkcji.

Grupa produktów najmocniej dotknięta podwyżkami to wafle krzemowe. Producent wafli polikrystalicznych, Green Energy Technologies zapowiedział kilka tygodni temu, że w roku 2016 może pojawić się niedobór wafli polikrystalicznych na rynku.

Energy Trend raportuje, że w przypadku ogniw monokrystalicznych sytuacja przedstawia się zupełnie inaczej. Ceny wafli monokrystalicznych spadły w tym roku o 10%, a dostępność produktu na poziomie 14GW przekracza projektowany popyt szacowany na nieco poniżej 10GW. Popyt na produkty monokrystaliczne w roku 2016 powinien wzrosnąć, ze względu na plany dotyczące wielkich projektów przemysłowych a także wprowadzenie nowych rozwiązań w dziedzinie połączeń pomiędzy ogniwami, co pozwoli na zwiększenie ich sprawności.

Źródło: Christian Roselund, pvmagazine.com

pixelpixelpixelpixel